تبلیغات

اسلایدر

مجله خبری گره - تجلیل از یک طنز پرداز:حداد عادل: امور جامعه بدون طنز نمی‌گذرد!! +تصویر

  
   سومین هم اندیشی طنز رادیویی
  

   گره:در طی مراسم هم اندیشی طنز رادیو  و تلویزیون ، حداد عال رئیس فرهنگستان ادب و هنر گفت:
   جامعه بدون طنز نمی گذرد!
         از هوشنگ مرادی کرمانی هم تجلیل به عمل آمد!
 
   
   به گزارش فارس:

   

مراسم اختتامیه سومین هم‌اندیشی طنز رادیویی که با تجلیل از هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده مجموعه کتاب‌های قصه‌های مجید همراه بود، شب گذشته -26 تیرماه- با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، محمدحسین صوفی معاون صدا، مصطفی رحماندوست و طاهره ایبد نویسندگان حوزه کودک و نوجوان، حسین عربی مدیر روابط عمومی رادیو فرهنگ و جمع کثیری از هنرمندان رادیویی در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد.

بنا بر این گزارش، اجرای این مراسم خلاف سایر برنامه‌های مرسوم دیگر بر عهده محمد مسلمی، علی فروتن و حمید گلی (گروه فیتیله) همراه بود که منجر به تند شدن ریتم برنامه شده بود.

تقدیر از هوشنگمرادی کرمانی در سومین هم اندیشی طنز رادیویی

در ابتدای این مراسم عموهای فیتیله‌ای از کامران کاظم‌زاده خواستند تا به عنوان اولین سخنران مراسم روی سن بیاید.

کاظم‌زاده در این مراسم طی سخنانی گفت: به حول و قوه الهی سومین هم اندیشی طنز رادیویی را در حالی برگزار می‌کنیم که چهار موضوع مهم را به عنوان هد‌ف‌های مهم فرهنگی و رسانه‌ای مد نظر داشته است.

وی ادامه داد: اول تداوم موضوع طنز در رسانه‌ مهم رادیو که همواره در ارائه برنامه‌های شاد و شادی‌آفرین پیشگام بوده است.دوم توجه به قشر کودک و نوجوان که آینده‌سازان این سرزمین هستند و بیش از پیش به شادی و شادابی و خنده نیازمندند.

کاظم‌زاده ادامه داد: سومین موضوع مهم طنز برای کودکان که خود مقوله‌ایی مهم و گسترده است و شادیانه‌های کودکانه در شکل‌های گوناگون مکتوب و صوتی و حرکتی و تصویری قابل طرح و بازسازی و بررسی است. طنز کودکانه علاوه بر ایجاد فضای شاداب و شاد در جامعه، به پرورش تخیل و رویاهای زیبای کودکانه کمک می‌کند و پیوند اعضاء خانواده را مستحکم‌تر می‌نماید.

   تقدیر از هوشنگمرادی کرمانی در سومین هم اندیشی طنز رادیویی

وی تصریح کرد: در این هم‌اندیشی، ما از کودکان هم در کنار خانواده‌هایشان دعوت کردیم تا در جمع بزرگترها، تجربه‌های تازه‌تری به دست بیاورند و بزرگترها هم در جمع کودکان عزیز، تجربه تازه‌ای از برگزاری یک هم اندیشی با موضوع طنز و شادیانه، بر خاطرات خود بیفزایند.

مدیر رادیو فرهنگ عنوان داشت: در سومین هم اندشی طنز رادیویی، پس از فراخوان مقاله و آثار مکتوب و صوتی تعداد 45 مقاله و تعداد 92 برنامه به دبیرخانه رسید که هیات محترم داوران در دو گروه آثار مکتوب و برنامه‌‌های رسیده به بررسی آثار پرداخت. همچنین در سومین هم اندیشی طنز رادیویی، به منظور کاربردی‌تر کردن مباحث، اقدام به برگزاری چهار نشست تخصصی کردیم که این نشست‌ها با استقبال خوب همکاران رادیویی روبرو شد و این همکاران در نشست چهارم در جلسه صمیمانه‌ای با معاون محترم صدا جناب آقای دکتر صوفی داشته به موضوع آسیب‌شناسی طنز در برنامه‌های رادیو پرداختند.

وی گفت: همچنین طبق دستور معاون محترم صدا که در سال گذشته خواستار تولید برنامه مشاعره طنز در کنار دیگر تولیدات طنز رادیویی شده بودند، رادیو فرهنگ برای نخستین بار برنامه مشاعره طنز را تولید و پخش کرد و امیدواریم با حمایت و همت کانون طنز رادیویی این تولیدات برای دیگر شبکه‌های رادیویی هم فراهم شود.

اما موضوع چهارم که در اهداف فرهنیگ و رسانه‌ای سومین هم اندیشی طنز رادیویی می‌گنجد، نکوداشت یکی از چهره های ماندگار و یکی از قصه‌پردازان روزگار ما جناب آقای هوشنگ مرادی کرمانی است.

کاظم‌زاده در بخش دیگری از سخنانش گفت: هوشنگ مرادی کرمانی روایتگر قصه‌های زندگی‌است که نخستین بار در دهه چهل در رادیو روایت قصه‌های مجید را آغاز کرد و خود از پیشکسوتان طنز رادیویی در شمار است. باعث افتخار است که رادیو فرهنگ در این هم اندیشی ضمن تقدیر از پیشکسوتان برنامه کودک رادیو، مراسم نکوداشت نویسنده برجسته کودکان و عضو محترم فرهنگستان زبان و ادب فارسی جناب آقای هوشنگ مرادی کرمانی را برگزار می‌کند تا ضمن آموزش آیین نکوداشت بزرگان به کودکان، به یکی از وظایف رسانه‌ای خود نیز که همانا الگوسازی و ایجاد فضای شادی و نشاط در جامعه است، علم می‌کند.

به گزارش فارس، در ادامه مراسم عذرا وکیلی (گوینده برنامه سلام کوچولو) روی سن آمد و به اجرای برنامه پرداخت که در این میان شعرخوانی نوجوانی نابینا از سوی کودکان حاضر در مراسم مورد تشویق قرار گرفت.

وکیلی پس از اجرای برنامه‌اش گفت: 43 یال ایت که برنامه سلام کوچولو از رادیو پخش می‌شود و 41 سال آن را من اجرا کرده‌ام. خوشحالم که طی این سال‌ها توانستم برای بچه‌ها کار کنم.

مصطفی رحماندوست نفر بعدی بود که برای ایراد سخنرانی به روی سن دعوت شد اما او خواندن داستانی کوتاه در حوزه طنز را به ایراد سخنرانی ترجیح داد. پس از او نیز منوچهر آذری به اجرای برنامه پرداخت و با گفتن چند لطیفه و زدن سازدهنی حاضران را به وجد آورد.

به گزارش فارس، طاهره ایبد نیز در سخنانی کوتاه به جایگاه وی»ه متل‌ها و بازی‌ها در ادبیات کودکان پرداخت و متل معرو بارون میاد شر شر پشت خونه هاجر را در قالب داستانی کوتاه خواند.

خواندن بیانیه هیات داوران توسط شهرام شکیبا نیز بخش بعدی این برنامه بود و در ادامه از برگزیدگان سومین هم‌اندیشی طنز رادیویی در بخش‌های آثار مکتوب و آثار شنیداری تجلیل شد.

همچنین نوش‌آفرین انصاری دبیر شورای کتاب کودک نیز در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت. وی در سخنان خود گفت: 50 سال است که کتابدار هستم و 30 سال کتابداری را در دانشگاه‌ها تدریس کرده‌ام. معتقدم بسیاری از شادی‌هایی که از فرزندانمان دریغ می‌کنیم به دلیل نداشتن کتاب خوب است. فرزندانتان را عضو کتابخانه کنید و بگذارید تا آنها با کتاب‌های زیادی آشنا شوند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به جایگاه ادبی هوشنگ مرادی کرمانی اشاره کرد و عنوان داشت: او به ایران نگاه کرده و بسیار عمیق کار می‌کند. او خاطره را با حقیقت مخلوط می‌کند و زبان فارسی را به زیبایی استفاده می‌کند. همه قصه‌های مجید را خوانده‌اند. شورای کتاب کودک از سال 69 رشد این ستاره ادبیات کودکان را دنبال کرد تا سال 90 که آب انبار منتشر شده است.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: همین‌جا با افتخار اعلام می‌کنم که برای سال 2014 ایران هوشنگ مرادی کرمانی را برای دریافت جایزه جشنواره هانس کریستین اندرسن نامزد کرده است.

به گزارش فارس، هوشنگ مرادی کرمانی نیز در میان تشویق حاضران و در سخنان کوتاهی گفت: حرف تازه‌ای ندارم. خداوند را شکر می‌کنم که به من کمک کرد و خودم نیز تلاش کردم و داستان‌هایی نوشتم که مورد استقبال واقع شد. خوشحالم و دست و پایم را گم کرده‌ام. بچه‌های نازنین احتیاج به شادی، خنده و مهر دارند و آینده از آن کسانی است که شاد هستند.

وی ادامه داد: هیچ انسان افسرده‌ای نمی‌تواند سازنده باشد. یک داستان چینی می‌گوید اگر می خواهید یک سال راحت باشید برنج تولید کنید، صدسال راحت باشید درخت بکارید و اگر می‌خواهید قرن‌ها راحت باشید، انسان تربیت کنید.

تجلیل از هوشنگ مرادی کرمانی با اهدای دو تابلو فرش که یکی از آنها چهره وی بود و اهدای لوح تقدیر بخش دیگر این مراسم بود و در ادامه از خانواده زنده یاد حمید عاملی قصه‌گوی کودکان، عذرا وکیلی و مریم نشیبا تجلیل شد.

پایان بخش این مراسم اجرای ترانه لالایی بود، نشیبا قبل از آغاز پخش این ترانه گفت: یکی از دلایل محبوبیت من برنامه شب به خیر کوچولو است که روی ماهش را می‌بوسم. این برنامه به لطف آقای کاظم‌زاده پا گرفت. ترانه آن سروده مصطفی رحمان دوست است که با صدای پروشات پیروزکام خوانده شده که آن زمان 8 سال بیشتر نداشت.

  

   همچنین فارس در مورد سخنان حداد عادل نوشت:


  

    سومین هم‌اندیشی طنز رادیویی در حالی به کار خود پایان داد که غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی یکی از سخنرانان این مراسم بود.

بنابر این گزارش، حداد عادل در این مراسم طی سخنانی گفت: طنز را باید جدی گرفت. طنز را نباید شوخی گرفت. باید بدانیم که جامعه بدون طنز امورش نمی‌گذرد. همان طور که برای انسان گریه کردن یک شأن است، خندیدن هم یک شأن انسانی است. این سخن هم درباره فرد صدق می‌کند و هم درباره جامعه.

وی ادامه داد: طنز برای همه کسانی که با مور اجتماعی مردم سر و کار دارند لازم است و برای مدیران رسانه‌ها خصوصا صدواسیما واجب است. حتی برای معلم هم واجب است که طنز را بشناسد و ذوق داشته باشد. حس شوخی داشته باشدو معلمی بدون داشتن حس شوخی و حس طنز کار بسیار سختی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بنده در چهار سالی که مجلس را اداره می‌کردم، روزی نبود که از طنز استفاده نکنم و به خوبی حس می‌کردم که یک کلام کوتاه طنزآمیز از یک تنش سیاسی سخت جلوگیری می‌کرد. گاهی نمایندگان در گوشم می‌گفتند خسته شده‌ایم، چیزی بگو. چندین ساعت بحث‌های پرتنش آنها را به این مرحله می‌رساند. البته بنده کارم طنز نیست ولی به طنز علاقه دارم. از وقتی خودم را شناخته و چشمم به خواندن و نوشتن باز شده جملات طنز هفتگی را به صورت منظم می‌خواندم و خاطرات زیادی از تاثیر این نوع مجله‌خوانی دارم.

حداد عادل تصریح کرد: نکته مهم طنز برای کودک است که موضوع این جمع نیز هست. درک طنز و شوخی به درجه‌ای از رشد فکری نیاز دارد. شما برای بچه 3 الی 4 ساله‌ به سختی می‌توانید جوک تعریف کنید ولی با بچه‌ها کار کردن به انسان می‌آموزد که در مراحل رشد ذهنی، از سنی به بعد شوخی درک می‌شود و از آن لذت می‌برد.

وی گفت: کودک طنز را نمی‌فهمد و به تدریج وارد دنیای طنز می‌شود. به این جهت پیدا کردن طنزهای مناسب برای کودکان کار دشوار و تخصصی است. کسی که برای بزرگسالان کار طنز می‌کند، معلوم نیست در حوزه طنز کودکان و نوجوانان نیز موفق باشد. این یک تخصص وی»ه مانند روانشناسی کودک است.

           سخنرانی حداد عادل در سومین هم اندیشی طنز رادیویی

   

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه عنوان داشت: کار طنز باید دو خصوصیت داشته باشد. یک اینکه از نظر ذهنی قابل فهم و متناسب با سنش باشد و دوم اینکه از لحاظ اخلاقی بدآموزی نداشته باشد. از نظر فهم، طنز و معما همسایه و دیوار به دیوار هستند.

وی گفت: ضمن اینکه در تلویزیون کار طنز آسان‌تر از رادیوست. برای اینکه با حرکت، لباس، رنگ و رِنگ و بالاخره   صحنه‌آرایی می‌توانند توجه بچه‌ها را جلب کنند و از مفهوم کمتر استفاده کنند اما رادیو از این لحاظ دستش بسته است و تنها محدوده صدا و موسیقی وجود دارد. ضمن اینکه در کتاب از هر دو این‌ها سخت‌تر است. نوع طنز نیز بسیار مهم است و ذائقه مردم در طول زمان نسبت به طنز عوض می‌شود.

به گزارش فارس، حداد عادل در پایان سخنانش، لطیفه‌هایی از کتاب‌های فارسی چهارم ابتدایی در سال 1329، سوم ابتدایی 1330، دوم ابتدایی 1330 و سوم ابتدایی 1339 را برای حاضران خواند. 

    سومین هم اندیشی طنز رادیویی


سومین هم اندیشی طنز رادیویی

پایان گزارش!

 ارسال توسط حمیدرضا میررکنی
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم